سالی که گذشت

با سلام به همه ی دوستان سال نو رو به همه تبریک می گم. امیدوارم که سال نود سا ل خوبی برای همه باشه.

بدترین اتفاق سالی که گذشت نارو خوردن از دوستی بود و بهترینش برگشتن دوستی. با همه ی این فراز و نشیب ها در لحظه ی شروع سال نود آرامش کامل داشتم.

پایان نامه ارشدم با نام «ترانه سرایی در شعر معاصر» با محوریت تفاوت های ترانه ی شهیار و آثار او با کمک و همکاری خود شهیارقنبری عزیز رو به اتمامه که در کنار این پایان نامه ، مستند «سفرنامه » هم با همین موضوع و کارگردانی سامان زرهونه عزیز ارائه خواهد شد . که اکثر دوستانی که متفاوت می نویسند در اون حضور دارند. این پایان نامه حتما به چاپ می رسه و مستند هم از شبکه های جهانی پخش خواهد شد.

مدت زیادی نیست که من تصمیم گرفتم وارد بازار ترانه بشم. با ترانه ی «خداحافظ نگو» که سفارش فریدون آسرایی بود، این کا ر رو شروع کردم

تو یادت رفته اون روزا یکی تنها کست می شد
خداحافظ که می گفتی خدا دلواپست می شد

و بعد با کمک دوست عزیزم میثم یوسفی و فرزین قره گزلو آلبوم خاموش رو برای غلام کویتی پور نازنین کار کردیم.

تو رگام خون ِ غروبه/حال من خرابُ خوبه
مث موجی م که می خواد/سر به صخره ها بکوبه

آخرین کار رسمی من هم یه آلبوم مناسبتی متفاوت و دو زبانه بود به نام ۷۲ که با آهنگسازی رسول رسولی و صدای خود رسول و المومن و مرتضی آل کثیرتوسط حوزه‌ی هنری منتشر شد.

بیا به یاد یتیمای خسته جمع بشیم
من و تو شام غریبان قراره شمع بشیم

در این بین آلبوم ها و آهنگ های زیادی رو در کنار دوستان کار کردیم که چند موردش رو که در ذهنم هست در ادامه می گم.

۱- آلبوم فریدون آسرایی به زودی با چهار یا پنج ترانه از من منتشر خواهد شد. یکی از بهترین کارهای این آلبوم به نام «فرصت نشد» رو دوست عزیزم احسان خلقی ساخته که بسیار شنیدنی ست.بقیه ی ملودی های این آلبوم متعلق به فریدون آسرایی ست و همه ی تنظیم ها رو پاشا یثربی انجام داده.کار با فریدون تجربه ی بزرگ و جذابی برای من بود.موضوع کلی و وزن وریتم اکثر ترانه ها رو ایشون سفارش می دادند و این اولین تجربه جدی من برای نوشتن کار اجرایی در چهارچوب های موزیک پاپ ایران بود.

می خواستم بگم :عشق کسی نباش
می خواستم بگم…اما دلم نذاش

۲- سالی که گذشت رو در کنار مهرداد نصرتی و گروه سرایش بسیار پر ترانه پشت سر گذاشتم.حاصل این کارها رو در سال نود با صدای خواننده های مختلف و نام آشنا خواهید شنید و امیدوارم که خوشتون بیاد.بیشتر این ترانه ها بر روی ملودی های مهرداد نصرتی نوشته شده.آشنایی با مهرداد از اتفاقات خوب سال نود بود که همین جا از امیر پیر نهان تشکر می‌کنم که باعث این اتفاق شد.

اگه بی تو بی قرارم
اگه تلخه روزگارم
بیا بی هوا تو این لحظه ها بخند من هواتُ دارم

۳- آلبوم روزبه نعمت اللهی رو با چند کار مشترک از من و میثم یوسفی و چند کار بسیار متفاوت از میثم خواهید شنید..به قدری این آلبوم متفاوته، که مطمئنم شگفت زده خواهید شد

۴- در سال جدید آلبوم احسان خلقی رو با ترانه های من و موزیک و صدای احسان خواهید شنید.که بسیار تجربه ی لذت بخشی برای من بود.آخرین کار احسان موزیک تازه ی کوروس بود به نام تاپ تاپ که با تنظیم فوق العاده ی احسان بهترین کار آلبوم « افسانه » بود .

بی قرارم وقتی/تو ازم دلگیری
دیر کردم اما/زود داری می ری

۵- در سال گذشته چند کار تلوزیونی هم انجام دادم که مهمترینش تیتراژ سریال «شاید برای شما هم اتفاق بیفتد» که با تمام حاشیه هایش تجربه خوبی بود.

راهی نمونده تا خدا باید فقط باور کنم
من نذر کردم بغضمو قبل از سحر پرپر کنم

۶- آلبوم رضا بیات هم با صدای بسیار خوب رضا و چند ترانه از من و موزیک محسن یگانه،سیروان خسروی ، بهنام صفوی،احسان خلقی و غلامرضا صادقی توسط شرکت آوای هنر که پیش از این آلبوم آخر احسان خواجه امیری و محسن یگانه را روانه ی بازار کرد منتشر خواهد شد.

تو هم مثل من عاشقی
تو هم فکر برگشتنی

جدایی رو تمرین نکن
تو هر جا بری با منی

۷-آلبوم رسول پویان خواننده با سابقه وتوانا هم با سه ترانه از من بر روی ملودی( که بسیاری از جمله ها به خواست آهنگساز باید حفظ می شد) و ترانه هایی از بچه های گروه سرایش شامل مهدی استخر، امیر پیرنهان ،مهدی ایوبی ، یلدا انگالی و و یک ترانه از حسین متولیان با آهنگسازی مهرداد نصرتی، مسعود مفیدی خود رسول و تنظیم های سیاوش رحمانی و سلمان …و به تهیه کنندگی رضا شیری منتشر خواهد شد شخصا کارهای این آلبوم رو بسیار دوست داشتم.

نگاهم کن همین حالا که قلبم از تو بی تابه
بذار دستاتُ محکم تر بگیرم ، همین حالا که چشمای تموم آدما خوابه

۸- اجرای ترانه «ده سال» با صدا و موزیک سیاوش رحمانی از بهترین اتفاقات سال گذشته ی من بود.از من و سیاوش رحمانی کارهای زیادی رو در سال نود خواهید شنید.

کارهای دیگری مثل آلبوم محسن داداشی ، یوسف انوشه ،سورن ، محسن نیکبخت ،علی فلاح ،… انجام دادم که به دلیل اینکه عوامل آلبوم رو به صورت دقیق نمی دونستم به بردن نامشون اکتفا می‌کنم.

اما در کل همه ی این اتفاقات قدم کوچکی بود برای پروژه هایی بزرگی که در سال نود شروع کردم، که همه از آرزوهایی هنری من هستند.

در پایان ترانه ی ده سال که با حس و حال روزای سختی که در سال گذشته داشتم شروع شد و با حس و حال کافه ماه به پایان رسید.این ترانه رو با حذف بعضی بیت های شخصی ، اول تقدیم می‌کنم به باعث و بانی این کار و بعد همه ی دوستان عزیزم که به من و این ترانه لطف داشتن.

ده سال بعد از حال این روزام
با کافه های بی تو درگیرم
گفتم جهان بی تو یعنی مرگ
ده سال ِ رفتی و نمی میرم

ده سال بعد از حال این روزام
تو توی آغوش یکی خوابی
من گفتم و دکتر موافق نیست
تو بهتر از قرصای اعصابی

ده سال بعد از حال این روزام
من چهل سالم می شه و تنهام
با حوصله ،قرمز،سفید ، آبی
رنگین کمون می سازم از قرصام

می ترسم از هر چی که جا مونده
از ریمل ِ با گریه ها جاری
از سایه روشن های بعد از ظهر
از شوهری که دوستش داری

گرم ِ هم آغوشی و لبخندین
توُ بستر ِ بی تابتون تا صبح
تکلیف تنهاییم روشن بود
مثل چراغ ِ خوابتون تا صبح

ده سال ِ که لب هام و می بندم
با بوسه های تلخ هر جایی
ده سال ِ وقتی شعر می خونم
لبخند ِ روی صندلی هایی

یه عمر بعد از حال این روزام
یه پیرمردم توی ِ یه کافه
بارون دلم می خواد ،هوا اما
مثل موهای دخترت صافه

یه عمر بعد از حال این روزام…

۱۵۱ دیدگاه

دیدگاه شما؟